Ultimele poze

 

Ziua Școlii Gimnaziale Constantin Brâncoveanu Vasilați

Regulament de ordine interioara

Regulament de organizare si functionare

15 februarie- Ziua Națională a Lecturii

Minute de lectură

" A citi înseamnă a învăța. E o forma de experiență, sau mai bine zis, un multiplicator pentru experiențele noastre: căci, dacă ne-am margini la ceea ce putem trai sau vedea în jurul nostru intr-o viață de om, am fi foarte săraci." Nicolae Manolescu

Atelierul de creatie

Atelierul de creație „Rugaciunea - mijloc de comunicare cu Dumnezeu” în cadrul Concursului Național Catehetic 2022 „Rugăciunea în viața mea” în parohia Prozanic

în perioada 28 februarie – 04 martie 2022, parohia Sfântul Gheorghe Prozanic din cadrul Protopopiatului Olteniţa, Episcopia Sloboziei și Călărașilor în colaborare cu Școala Gimnazială „Constantin Brâncoveanu” Vasilați a organizat în cadrul Concursului Național Catehetic „Rugăciunea în viața mea”, activitatea: Atelier de creație: Rugaciunea - mijloc de comunicare cu Dumnezeu din secțiunea Activități ale grupului catehetic a proiectului coordonat de părintele Niță Ștefan Cătălin.

În cadrul acestui atelier creativ și interactiv, copiii au purtat discuții libere cu părintele Niță Ștefan Cătălin și cu doamna Durlan Ștefana, profesor de religie. Împreună am ajuns la concluzia că pentru orice creştin, rugăciunea înseamnă convorbire, comuniune cu Dumnezeu şi cu semenii. Ne rugăm pentru noi, pentru familia noastră, pentru prietenii noştri, chiar şi pentru duşmanii noştri, cerând de la Dumnezeu anumite binefaceri sau mulţumind pentru cele primite.

Apoi copiii au realizat planșe în care au exemplificat:

• prima mea rugăciune,

• rugăciunea apropiată sufletului meu,

• rugăciunea familiei mele,

• înfrumusețarea rugăciunii cu un desen potrivit.

Mesaj rapid


Articole postate recent

Prev Next

Plan de actiune SNAC

Plan de actiune SNAC

Ziua lecturii

15 februarie- Ziua Națională a Lecturii Minute de lectură " A citi î...

Online acum

Avem 20 vizitatori și niciun membru online